November 16, 2018
News Ticker

Lupte Libere! Medalie de bronz pentru echipa de cadeți a Clubului Sportiv Târgoviște

elefant.ro

Echipa masculină a Clubului Sportiv Târgoviște a încheiat pe podium Campionatul Național de lupte pe echipe pentru cadeți și Turneul de calificare pentru Cupa României. Echipa coordonată de Cornel Cornea, dar și de voluntarii Gabriel Ciucă și Gheorghe Daniel, a terminat concursul pe locul 3 după ce au tras din greu pe întreaga  durată a  concursului desfășurat în Sala Sporturilor din Târgoviște, la sfârșitul săptămânii trecute. Medalia de bronz pentru echipa clubului dâmbovițean a venit după ce aceasta și-a adjudecat una dintre finalele mici. Aceasta a acumulat  un total de 139 de puncte după participarea la două turnee. Echipa  Clubului Sportiv  a fost alcătuită din  Alexandru Cimpocă (cat. 45 kg), Alin Grădinaru (51 kg), Ionuț Cimpoca (55 kg), Ionuț Drăgănescu ( 65 kg), Daniel Vlăsceanu (71 kg), Cătălin Irimia (92 kg), Alexandru Burceanu (55 kg), Daniel Saru (60 kg), Adrian Bârdeș (80 kg) și Antonio Coman (100 kg), unde ultimii patru componenți au fost “înregimentați” de la CSȘ Târgoviște pentru aceste Naționale. Rezerva echipei târgoviștene la Naționalele pe echipe a fost Alin Coteț (60 kg), de la Clubul Sportiv Școlar. Un aport considerabil în ceea ce a privit organizarea Finalei Campionatului Național de lupte pe echipe pentru cadeți la Târgoviște a venit și din partea lui Alexandru Badea, director al Clubului Sportiv. Concursul destinat echipelor de cadeți la lupte libere a fost adjudecat de CSȘ Odorheiu Secuiesc/ CSȘ Târgu Mureș, iar pe locul doi a terminat CSM Călărași.