June 4, 2020
News Ticker

Cantina Socială a Arhiepiscopiei Târgoviștei – semn de solidaritate și filantropie in istorică Cetate de Scaun Munteană

Cantina socială a Arhiepiscopiei Târgoviștei a sărbătorit recent 6 luni de la inaugurarea ei de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon. Înființată pentru a sprijini misiunea social-filantropică a Eparhiei noastre, cantina oferă câte o masă pe zi pentru 130 de persoane defavorizate, care au acces la această formă de sprijin social la recomandarea preoților de la parohiile din Municipiul Târgoviște, pe baza unei anchete sociale realizată de către asistenții sociali de la protoieriile Târgoviște Nord și Târgoviște Sud.

Fondată la inițiativa Înaltpreasfinției Sale, această instituție filantropică eparhială a venit în întâmpinarea unor nevoi sociale concrete și se dorește o invitație la ajutor și solidaritate și din partea altor instituții și persoane din cadrul comunității noastre locale.

Facebook Comments

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

UA-109162589-1