September 20, 2019
News Ticker

Liga 1! Campioana a întors după pauză! Chindia Târgoviște – CFR Cluj 1-4

Echipa noastră a pierdut cu CFR, 1-4, după ce la pauză a condus cu 1-0, prin reușita lui Neicuțescu (27). Roș-albaștrii au reușit cea mai bună repriză din acest debut de sezon, dominând campioana la toate capitolele. Susținută frenetic de peste 4.000 de suporteri, Chindia a intrat la vestiare în avantaj și cu speranțe reale la prima victorie în Liga I. Ostilitățile s-au schimbat radical după pauză: clujenii au egalat la prima ocazie din mitanul secund, prin Țucudean (49). De aici s-a jucat fragmentat, cu multe decizii ale brigăzii conduse de George Găman care au produs iritare și în teren, și în tribune. Oaspeții au preluat conducerea la jumătatea reprizei, Păun l-a învins pe Aioani cu un șut pe jos (67). CFR s-a desprins câteva minute mai târziu, reușita lui Deac (74) fiind precedată de un ofsaid clar la Omrani. În loc de 2-3, la ocazia imensă a lui Florea, s-a făcut 1-4 (89), trupa lui Moldovan rămânând cu un singur punct după patru etape. De consemnat titularizările lui Cherchez și Franck, al doilea gol al lui Neicuțescu în acest sezon și primele minute ale lui Șerban în Liga I. Vinerea viitoare (ora 18.00) întâlnim Academica Clinceni în deplasare.

Chindia: AioaniMartac, Benga, Leca, DumitrașcuNeguț, L. Mihai, Novac (70 Rață), Franck (77 Șerban)- Neicuțescu, Cherchez (70 Florea). Antrenor: V. Moldovan

CFR: Vâtcă – Butean, Cestor, Mureșan, Peteleu – Itu (28 Aurelio), Hoban, Păun – Deac, Țucudean (66 Omrani), Costache (86 Petrila). Antrenor: D. Petrescu