October 16, 2019
News Ticker

Liga 1! Chindia Târgoviște, debut cu dreptul! 2-2 la Gaz Metan Mediaș

Echipa Chindia a obținut un punct important la primul meci disputat în Liga I după 21 de ani, 2-2 cu Gaz Metan Mediaș în deplasare, după o revenire spectaculoasă în repriza secundă. Gazdele au condus la pauză cu 2-0, prin “dubla” lui Buș (25, 44). La mijlocul părții a doua, Neicuțescu (66) a înscris cel mai frumos gol al primei etape a Ligii I și i-a readus în joc pe băieții lui Viorel Moldovan. Bic (86) a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, penalty transformat după hențul lui Droppa, iar finalul a fost unul pe contre, cu Aioani imperial între buturile roș-albaștrilor. S-a terminat 2-2, remiză de moral pentru băieți înaintea confruntării cu Viitorul, de la Ploiești, vineri, ora 21.00, în runda a doua a campionatului.

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, M. Constantin, Larie, Velisar – Roșu, Droppa – Sanoh (54 Fernandes), Olaru (82 Pleașcă), Chamed (75 Drăghici) – S. Buș. Antrenor: Edward Iordănescu.

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Leca, Dumitrașcu – Novac – Rață (46 Yameogo (73 Florea)), Bic, L. Mihai (46 Neguț), Neicuțescu – Voduț. Antrenor: Viorel Moldovan

Mă bucur pentru acest punct scos, când îl obții în acest context, la 2-0 la pauză, normal că nu pot să fiu decât bucuros.  Mai avem mult de muncă, trebuie să punem multe aspecte la punct, văd și băieții că este alt nivel. Este, totuși, altceva. Noi trebuie să lucrăm mai mult la personalitate și la încredere. Ne-am dorit Liga 1, nu avem nimic de pierdut” – Viorel Moldovan, antrenor Chindia Târgoviște