January 26, 2020
News Ticker

RADIO D, altul ca tine nu (mai) e! (Re) Unire Radio D Târgoviște, după 25 de ani de la înființare

După aproape 25 de ani de la înființare, foștii componenți ai echipei Radio D Târgoviște au decis să se reunească, lansând deja invitațiile tuturor celor care au contribuit la realizarea emisiei unuia dintre cele mai apreciate și iubite posturi de radio din județul Dâmbovița și nu numai, la inițiativa Florentinei Ene Martin și a fostului primar al Târgoviștei, Gabriel Boriga.

Evenimentul festiv se va desfășura sâmbăta, 23 februarie, la Restaurantul Boema din Târgoviște, confirmând participarea, până acum, Gabriel Boriga, Florentina Ene Martin, Andra Păun Adiohos, Mihaela Drăgănescu, Gabriel Cristache, Ionuț Nica, Nicoleta și Gabriel Cioaca, Nicu Ovidiu Burlacu, Amalia Mușetescu, Geta Caspruf, Dan Banu, Daniel Berliba și Bogdan Paul Sălișteanu.

Radio D! Bucuria ce mi o insufla aceasta revedere din 23 Februarie , este enorma! Acest moment al vietii mele , cand dintr o hotarare absolut “peste noapte”, am hotarat sa incerc in viata mea ceva nou si incitant ,ramane ceva deosebit! Linistit un pic dupa tumultul vietii pe Atlanticul de sud west , eram in fata unei hotarari grele! In fata mea statea o provocare pe care aveam de gand s o accept! Intr o seara de Aprilie 1994 aveam sa aflu ca in orasul nostru se dorea infiintarea unui post de radio in banda FM!! Eram intrebat daca m as inhama la un asemenea proiect? Cei ce propuneau acest proiect pareau oameni ce si doreau cu tarie acest lucru si pareau si cu mari posibilitati de a l realiza!!!( mai tarziu s a demonstrat ca pentru unii din ei a fost “un moft de moment”, si nimic altceva!!) Ma confruntam deja dupa ce mi am dat acceptul vis a vis de acest proiect, cu multe intrebari! Cat de dificil va fi, cine vor fi “actorii” care vor iesi in eter pentru prima oara in urbea noastra, cati vor trebui sa fie, unde se va desfasura acasta activitate, ce vom transmite ascultatorilor, ce nuanta ar trebui sa imbrace acest radio, ce obstacole vom intampina, care este piata de publicitate in orasul nostru, ce sustinere vom avea ( daca?) si multe alte!! Pasii de urmat erau f clari si dupa cateva luni cand am crezut ca proiectul a fost abandonat( cu scuzele de rigoare nu am sa pronunt nici un nume a celor care m au chemat sa le fiu alaturi in acest proiect!!!) am fost in fata pasului nr 1 in proiectul nostru: obtinerea licentei de emisie. O echipa absolut entuziasta din care am facut parte alaturi de regretatul profesor Lucian Grigorescu(RIP) si inca 3 tineri , cu un dosar( necesar) de obtinere licenta, ne am prezentat la CNA! Totul a fost zic eu perfect, ne am sustinut remarcabil dosarul de cerere licenta si am iesit pe hol plini de sperante!!! Din nefericire si absolut neanuntat in prealabil “ne calificasem pentru o frecventa 68,6 Mhz, care insemna emisie in banda FM 1, adica o frecventa care se mai regasea numai la radiourile vechi si in special apartinind posesorilor de radio din fostele tari comuniste!! Prima “problema” aparuse fara sa fim avizati ,dar am fost amagiti ca “viitoare influente” , vor rezolva acest impediment si vom primi o frecventa in care cele mai multe radiouri noi receptionau( banda 88,1- 109 Mhz!!!) Cu regret va spun ca la plecarea mea din Radio D in 1986, admirabilii mei colaboratori se chinuia sa tina steagul sus , prin profesionalism dar cu handicapul faptului ca nu puteau fi ascultati de toti ce si ar fi dorit( lipsa aparate cu aceasta banda!!) Aveam un gust amar la sosirea de la Bucuresti dar ma imbatam cu ideea ca se va rezolva! Iata ne dar cu o licenta obtinuta si in fata inceputului!!! Prima miscare: un”comando” de tineri entuziasti , adica Gabriel Cristache, Andra Paun, Gabriela Trandafirescu, si scuze daca omit pe cineva sau enumar pe cineva care nu a participat la acessta actiune, impreuna cu subsemnatul , am primit invitatia de a face o vizita la Radio Brasov( un radio cu deja state vechi de functionare) pentru a vedea “cu ce se mananca” aceasta activitate! Ne am intors cu ideea ca se poate , ca vom face si duce aceasta activitate la cote mari, pentru ca toti ne aflam in fata unei mari provocari.Timpul trecea si intr un juriu adhoc pe care l formasem , am inceput selectia viitorilor colaboratori! Ce este nostim este ca un juriu format din incepatori , tria din randul incepatorilor!! Vreu sa spun ca , da , am avut pentru un scurt moment ajutorul a doi oameni de Radio: Mihaela Dumitrescu -Radio Romania Actualitati si Razvan Dumitrescu-Radio Romania International! Dar asta a fost f f scurta perioada. De rest ne am ocupat noi. Si au inceput sa vina elevi, profesori , studenti, oameni implicati in fenomenul scena si muzica, copii! Aveam deja o echipa dar nu stiam de cati vor fi nevoie pentru a sustine aceasta activitate. Astazi cand vad ca tehnica si computerele au simplificat la maxim emisia unui post de radio( facand munca a foarte multi oameni) , ma intreb ce curaj am avut sa incep o activitate ca aceea cu 35 de angajati!!!!,in conditia cand am fost abandonat de coactionarii postului de radio si a trebuit sa duc de unul singur bataliile cu problemele financiare si cu concurenta din oras ce avea cu totul alte surse de venit ( ma bucur totusi ca am dus aceasta “lupta” cu concurenta noastra Radio Minisat, in termenii de mare respect si fara invidie) Trebuia ca ascultatorul sa decida pina la urma! Echipa era aproape formata. Au venit: Andra Adiohos, Gabriela Trandafirescu , Gabriel Cristache, Gabriel Boriga, Lelia si sotul( scuze lapsus !!!) Tibi Ciulei, Andreea Cotoc, Cosi Butuc, Edi Burcea, Petrica Porumb Gabriel Cioaca, Andi Mihai, Paul Gherasim, Florentna Ene, Dan Banu, Geni Ghenciulescu, Amalia Musetescu, Marius Dumitrache, Bogdan Cimpoieru, Mihaela Draganescu, Bogdan Salisteanu , Lucian Grigorescu, Grigore Eftimescu, Maddi Ancuta, Bebe Chiper ,Luminita Ionescu ,Filipescu Ioana, d na Mihai , prof Stan,Victor Mihalache,Andrei Tomescu si daca am uitat pe cineva imi cer scuze! Marea provocare statea sa inceapa! Pentru ca acest episod din viata mea cuprinde atat de multe “etape” voi continua in povestile urmatoare cu descrieri dintr o perioada pe care nu am regretat o si nu o voi regreta vreodata, desi gustul amar al verii 1996 nu l am uitat nici acum ! Mi as fi dorit sa uit de tangajul si ruliul navelor si sa raman alaturi de acesti tineri minunati pentru a continua un vis frumos! Din pacate “altii “ si anumite interese au dus la o despartire timpurie si plina de regrete! Povestea Radio D va continua !!!”, a mărturisit Nicu Ovidiu Burlacu – ex acționar și director general Radio D Târgoviște

Facebook Comments

1 Comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.