October 19, 2019
News Ticker

Arhiepiscopia Târgoviștei! Sprijin pentru Centrul de Zi pentru Copii cu Autism și Sindrom Down-Sfânta Maria

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, parohiile: Buna Vestire, Stolnicul, Bungetu și Cătunu, Protoieria Târgoviște Sud, au oferit Centrului de zi pentru copii cu autism și sindrom Down -Sfânta Maria, aparatura necesară pentru dotarea sălii de kinetoterapie, beneficiari fiind cei 45 copii îngrijiți de această instituție.

Acest demers, inițiat de către Înaltpreasfinția Sa de ajutorare săptămânală a instituțiilor sociale din județul Dâmbovița, de care aparține acțiunea filantropică amintită mai sus, are ca scop promovarea comuniunii, a solidarității și a iubirii în comunitatea noastră locală, dimpreună cu oferirea de ajutor concret aproapelui nostru, ca mărturie a slujirii misionare a Bisericii noastre străbune.

Facebook Comments

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.